Historia

Zakład Urbanistyki i Architektury został utworzony w 1991 r., w wyniku podziału Zakładu Budownictwa Ogólnego. Obszarem jego działalności stała się obsługa wybranych elementów procesu dydaktycznego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz badania naukowe z zakresu urbanistyki i architektury. Pierwszymi pracownikami ZUiA byli:
dr hab. inż. arch. Jan Chałupski - profesor PRz, kierownik Zakładu, dr inż. arch. Stanisław Majka – adiunkt oraz dr inż. arch. Adam Rybka – adiunkt.

Podstawowym zadaniem ZUiA w tym czasie było prowadzenie toku dydaktycznego bloku specjalizacji „Architektura i urbanistyka”. Blok ten stanowił zalążek nowego kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, który został utworzony w 2008 r. Część pracowników Zakładu Urbanistyki i Architektury zasiliła grono nowopowstałych jednostek: Zakładu Projektowania Architektonicznego (2009 r.) oraz Zakładu Konserwacji Zabytków (2010 r.).

Obecnie pracownicy ZUiA prowadzą zajęcia na studiach stacjonarnych I-go i II-go stopnia na kierunku architektura, oraz na kierunkach budownictwo, inżynieria środowiska i ochrona środowiska.  Od 1 października 1997 r. kierownikiem jednostki jest dr hab. inż. arch. Adam Rybka, prof. PRz.