Strona: O Zakładzie / Zakład Urbanistyki i Architektury

O Zakładzie

pracownicy.jpg

Początki Zakładu

Zakład Urbanistyki i Architektury został utworzony w 1991 r., w wyniku podziału Zakładu Budownictwa Ogólnego. Obszarem jego działalności stała się obsługa wybranych elementów procesu dydaktycznego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz badania naukowe z zakresu urbanistyki i architektury. Pierwszymi pracownikami ZUiA byli: dr hab. inż. arch. Jan Chałupski - profesor PRz, kierownik Zakładu, dr inż. arch. Stanisław Majka – adiunkt oraz dr inż. arch. Adam Rybka – adiunkt.

Zmiany struktury organizacyjnej

Podstawowym zadaniem ZUiA w tym czasie było prowadzenie toku dydaktycznego bloku specjalizacji „Architektura i urbanistyka”. Blok ten stanowił zalążek nowego kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, który został utworzony w 2008 r. Część pracowników Zakładu Urbanistyki i Architektury zasiliła grono nowopowstałych jednostek: Zakładu Projektowania Architektonicznego (2009 r.) oraz Zakładu Konserwacji Zabytków (2010 r.).  Od 1997 r. do 2022r. kierownikiem jednostki był dr hab. inż. arch. Adam Rybka, prof. Uczelni.

ZUiA obecnie

Pracownicy ZUiA prowadzą zajęcia na studiach stacjonarnych I-go i II-go stopnia na kierunku architektura oraz na kierunkach budownictwo, inżynieria środowiska, geodezja i planowanie przestrzenne. Obecnym kierownikiem Zakładu jest dr inż. arch. Anna Sikora, prof. Uczelni.