Strona: Dr inż. arch. Anna Sikora w Polskim Radio Rzeszów / Zakład Urbanistyki i Architektury

Dr inż. arch. Anna Sikora w Polskim Radio Rzeszów

2024-01-14
, red.  mgr inż. arch. Anna Pomykała
Redaktor Justyna Piekło, dr inż. Wanda Kokoszka, dr hab. inż. Izabela Skrzypczak - prof. Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. arch. Anna Sikora - prof. Politechniki Rzeszowskiej

„Zintegrowane planowanie przestrzenne jako narzędzie do ograniczenia skutków geozagrożeń w inwestycjach budowlanych” to ważny projekt realizowany przez naukowców z trzech politechnik – Rzeszowskiej, Lubelskieji Białostockiej w ramach zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”, finansowanego z dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, działanie nr 7 – „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”. Zespoły badawcze tych uczelni chcą stworzyć system pomagający w podejmowaniu decyzji przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Prace badawcze opierają się na analizie danych dotyczących, między innymi, hydrologii, geologii i geodezji. Mapowanie kluczowych geozagrożeń pozwoli na wyodrębnienie zagrożeń występujących na poszczególnych obszarach. Taki model może być przydatny między innymi na terenie Podkarpacia, gdzie występują niebezpieczne, liczne osuwiska.

Dr inż. arch. Anna Sikora – prof. Politechniki Rzeszowskiej z Zakładu Urbanistyki i Architektury oraz pracownicy Katedry Geodezji i Geotechniki: dr inż. Wanda Kokoszka – kierownik zespołu, dr hab. inż. Izabela Skrzypczak – prof. Politechniki Rzeszowskiej przedstawiły szczegóły projektu w Polskim Radio Rzeszów w rozmowie z Panią redaktor Justyną Piekło.

Link do wywiadu: