Studentki drugiego roku kierunku Architektura Politechniki Rzeszowskiej:
Zuzanna Dąbrowska, Armina Gevorgyan, Nicole Kwiatanowska-Nawrocka,
zdobyły wyróżnienie w konkursie pn. "Hrubieszowski dom i ogród z
klimatem". Praca konkursowa była przygotowywana pod opieką dr inż.
arch. Joanny Dudek w ramach przedmiotu Projektowanie osadnictwa
wiejskiego.
Uzasadnienie jury
Zdaniem jury: Pracę wyróżnia ujmująca prostota rozwiązań z interesującą współczesną interpretacją tradycyjnego motywu domu z gankiem (wzorowanego na domu rodzinnym profesora Wiktora Zina), szczególnie trafna w przypadku spójności formalnej rozwiązania ganku i ogrodzenia. Udana jest koncepcja klimatycznego, cienistego ogrodu wśród drzew z tarasowym dojściem do rzeki i drewnianym pomostem, sadem owocowym i ogrodem deszczowym, co umiejętnie pokazuje prezentacja graficzna. W ogrodzie zlokalizowano funkcje użytkowe - pracownię, szklarnię, budynek gospodarczy oraz pasiekę. W technologii budynku pojawiają się liczne rozwiązania ekologiczne (optymalne wykorzystanie orientacji budynku, półotwarte przestrzenie buforowe, fotowoltaika, słoma jako materiał izolacyjny).
O konkursie
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej - Katedra Architektury Krajobrazu organizowała, zakończony w czerwcu 2023, ogólnokrajowy konkurs studencki. Jego celem było zaprojektowanie przyjaznego dla klimatu i ekologicznego domu jednorodzinnego z ogrodem, tożsamego z miejscem, tradycją lokalną i wpisanego w krajobraz Hrubieszowa.
Konkurs był realizowany w ramach działania „Dom z klimatem" i był ściśle powiązany z hasłem stanowiącym nadrzędną narrację funduszy EOG i funduszy norweskich - „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej" oraz oficjalnym mottem lidera projektu - „Hrubieszowa - Miasta z
Klimatem".
Wyniki konkursu dostępne są na stronie:
wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego hrubieszowski dom i ogród z klimatem