Strona: KONKURS „HRUBIESZOWSKI DOM I OGRÓD Z KLIMATEM” / Zakład Urbanistyki i Architektury

KONKURS „HRUBIESZOWSKI DOM I OGRÓD Z KLIMATEM”

2023-10-26
, red.  Joanna Dudek
Grafika przedstawia nagrodzony projekt. Niewielki dom jednorodzinny w całości wykończony drewnem w jasnym odcieniu. Bryła domu jest prostopadłościenna z dachem dwuspadowym. Od strony ściany frontowej zlokalizowany zadaszony ganek z ażurowym zwieńczeniem. Na ścianie po obu stronach ganku po dwa duże okna sięgające do podłogi. Przed domem prosty drewniany płot. Całość jest otoczona sadami. Przed domem zlokalizowano kwiatowe rabaty.

Studentki drugiego roku kierunku Architektura Politechniki Rzeszowskiej:
Zuzanna Dąbrowska, Armina Gevorgyan, Nicole Kwiatanowska-Nawrocka,
zdobyły wyróżnienie w konkursie pn. "Hrubieszowski dom i ogród z
klimatem". Praca konkursowa była przygotowywana pod opieką dr inż.
arch. Joanny Dudek w ramach przedmiotu Projektowanie osadnictwa
wiejskiego.

Uzasadnienie jury

Zdaniem jury: Pracę wyróżnia ujmująca prostota rozwiązań z interesującą współczesną interpretacją tradycyjnego motywu domu z gankiem (wzorowanego na domu rodzinnym profesora Wiktora Zina), szczególnie trafna w przypadku spójności formalnej rozwiązania ganku i ogrodzenia. Udana jest koncepcja klimatycznego, cienistego ogrodu wśród drzew z tarasowym dojściem do rzeki i drewnianym pomostem, sadem owocowym i ogrodem deszczowym, co umiejętnie pokazuje prezentacja graficzna. W ogrodzie zlokalizowano funkcje użytkowe - pracownię, szklarnię, budynek gospodarczy oraz pasiekę. W technologii budynku pojawiają się liczne rozwiązania ekologiczne (optymalne wykorzystanie orientacji budynku, półotwarte przestrzenie buforowe, fotowoltaika, słoma jako materiał izolacyjny).

O konkursie

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej - Katedra Architektury Krajobrazu organizowała, zakończony w czerwcu 2023, ogólnokrajowy konkurs studencki. Jego celem było zaprojektowanie przyjaznego dla klimatu i ekologicznego domu jednorodzinnego z ogrodem, tożsamego z miejscem, tradycją lokalną i wpisanego w krajobraz Hrubieszowa.

Konkurs był realizowany w ramach działania „Dom z klimatem" i był ściśle powiązany z hasłem stanowiącym nadrzędną narrację funduszy EOG i funduszy norweskich - „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej" oraz oficjalnym mottem lidera projektu - „Hrubieszowa - Miasta z
Klimatem".

Wyniki konkursu dostępne są na stronie:

wyniki ogólnopolskiego konkursu studenckiego hrubieszowski dom i ogród z klimatem