Konkurs Ministra Rozwoju i Technologii
Zostały przyznane nagrody w 51 edycji konkursu Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa za rok 2023. Wśród laureatów konkursu są studenci i pracownicy Politechniki Rzeszowskiej.
Nagrodzeni w konkursie
Na uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, która odbyła się w dniu 12 grudnia 2024 r., zostały wręczone statuetki dla laureatów konkursu oraz dyplomy dla promotorów nagrodzonych prac. Nagrody w imieniu Ministra Krzysztofa Paszyka wręczył Dyrektor Generalny MRiT, Michał Graczyk.
W kategorii inżynierskich prac dyplomowych, wśród ośmiu laureatów, znalazł się mgr inż. arch. Przemysław Dybaś z pracą pt. „Dom opieki dla osób starszych w Rzeszowie”, której promotorem była dr inż. arch. Joanna Dudek z Katedry Urbanistyki i Architektury WBIŚiA.
Szczegółowe informacje o konkursie i przyznanych nagrodach zamieszczone są na stronie WBISiA oraz na stronie MRiT.
Gratulacje dla nagrodzonych od Władz Uczelni I Władz Wydziału
Podczas Rady Wydziału, która odbyła się 29 stycznia 2025 r., Prorektor ds. studenckich i umiędzynarodowienia – dr hab. inż. Bartosz Miller, prof. PRz oraz Dziekan WBIŚiA prof. dr hab. inż. Lech Lichołai pogratulowali wszystkim nagrodzonym w konkursie osobom.
Streszczenia nagrodzonej pracy
mgr inż. arch. Przemysław Dybaś
„Dom opieki dla osób starszych w Rzeszowie”
Przedmiotem opracowania jest projekt domu opieki całodobowej dla osób starszych w Rzeszowie. Praca dyplomowa porusza aktualny, ogólnoświatowy problem starzejącego się społeczeństwa. Projektowany kompleks opiekuńczy obejmuje główny budynek o funkcji mieszkalnej, administracyjnej, rekreacyjnej i terapeutycznej oraz prywatne domy mieszkalne dla osób bardziej niezależnych. Najważniejszym celem pracy projektowej było stworzenie miejsca odpowiadającego na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, w którym zapewniona będzie wysokiej jakości opieka zdrowotna i terapeutyczna. Ponadto, projektowane budynki dzięki zastosowanym materiałom i rozwiązaniom konstrukcyjnym i instalacyjnym, wpisują się w obecne tendencje budownictwa ekologicznego i energooszczędnego.