W dniach 8-9 grudnia 2023 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Krakowa Koła Naukowego Architektury Miejsc Społecznych wraz Architektem Miasta Rzeszowa Panem mgr inż. arch. Januszem Sepiołem i dr inż. arch. Beatą Walicką-Góral.
Członkowie Koła Naukowego Architektury Miejsc Społecznych mieli okazję zwiedzać Kraków wraz z Architektem Miasta Rzeszowa - Panem Januszem Sepiołem oraz Opiekunką Koła AMS - dr inż. arch. Beatą Walicką-Góral.
Pierwszy dzień wyjazdu edukacyjnego
Podczas wyjazdu edukacyjnego Członkowie Koła AMS w pierwszy dzień wycieczki zwiedzili Bazylikę Bożego Ciała na Kazimierzu, która jest arcydziełem gotyckiej architektury z XIV wieku.
Następnie zwiedzili Teatr KTO na Podgórzu, po którym oprowadzał ich jego współprojektant dr hab. inż. arch. Mariusz Twardowski, prof. PK. Ten niewielki budynek to miejsce pełne artystycznej magii, łączące funkcjonalizm i nowoczesne podejście do architektury.
Kolejnym punktem wycieczki była Cricoteka - zachwycający obiekt łączący zabytkowy budynek elektrowni z nowoczesnym nadwieszeniem dominującym nad lewym brzegiem Wisły. O twórczości Kantora i architekturze budynku opowiadały Pani Dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka oraz Pani Agata Klakla.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W środku nowoczesnego budynku o ciekawej architekturze prezentowane są dzieła sztuki nowoczesnej, eksperymentalnej.
Na zakończenie intensywnego dnia zwiedzania było Muzeum Rynek Podziemny Kraków. Była to fascynująca podróż w głąb historii miasta Krakowa. W muzeum można odkryć tajemnice krakowskich kamienic i uliczek sprzed wieków. Ekspozycje ukazują ducha minionych epok oraz pokazują jak ważnym miastem na mapie średniowiecznej Europy był Kraków.
Drugi dzień wyjazdu edukacyjnego
Drugi dzień wyjazdu edukacyjnego do Krakowa rozpoczął się od zwiedzania MuFo - Muzeum Fotografii. Muzeum Fotografii powstało w budynku po dawnych fortyfikacjach miasta, który został odrestaurowany, rozbudowany i przystosowany do nowej funkcji. Podczas zwiedzania pracownicy MuFo zaprezentowali wszystkie ciekawe zagadnienia architektoniczne włącznie z częścią techniczną budynku.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Historii Krakowa - Pałacu Krzysztofory, po którym oprowadzał pracownik muzeum. Podczas zwiedzania Pałacu Krzysztofory była niecodzienna okazja do obejrzenia niedostępne dla większości zwiedzających wnętrza bogatych sal konferencyjnych z pięknymi widokami na Kościół Mariacki i Bożonarodzeniowy Jarmark.
Ostatnim punktem wycieczki edukacyjnej było zwiedzanie Pałacu Zbaraskich (Potockich) przy Rynku. Wewnątrz budynku znajdują się imponujące stiuki i boazerie, a jego gustowny dziedziniec przypomina mały Wawel.