Strona: Wyjazd Studencki Zakładu Urbanistyki i Architektury: Teoria i Praktyka / Zakład Urbanistyki i Architektury

Wyjazd Studencki Zakładu Urbanistyki i Architektury: Teoria i Praktyka

2024-04-18
, red.  mgr inż. arch. Alicja Jóźwiakowska

W dniu 13 marca Zakład Urbanistyki i Architektury zorganizował wyjazd dla studentów czwartego roku kierunku architektura do Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej. Wydarzenie to miało charakter interdyscyplinarny. Organizowany był w ramach trzech przedmiotów, koordynowanych przez dr inż. arch. prof. PRz Annę Sikorę, realizowanych w formie zintegrowanej: "Projektowanie układów osadniczych", "Zrównoważone projektowanie w architekturze i urbanistyce" oraz "Socjologia i psychologia środowiska".

W wycieczce uczestniczyli prowadzący wymienionych przedmiotów: mgr inż. arch. Natalia Ludwikowska, mgr inż. arch. Alicja Jóźwiakowska oraz mgr inż. arch. Jakub Dudek.

Cel wyjazdu

Wyjazd miał nie tylko charakter inwentaryzacyjny, ale również partycypacyjny. W ramach zajęć, studenci będą wykonywać prace projektowe, które następnie, w ramach konkursu na najlepsze projekty miejsc integracji w Medyni Głogowskiej, które w czerwcu b.r. będą przedstawione na wystawione na terenie ośrodka. To wyjątkowe doświadczenie zachęci ich nie tylko do wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej, ale także pomoże rozwijać umiejętności projektowe i aranżacyjne w praktyce.

Przebieg wydarzenia

Po przybyciu do ośrodka garncarskiego, studenci mieli okazję uczestniczyć w rozmowach z specjalistami od ceramiki, zgłębiając proces produkcji oraz różnorodność rodzajów ceramiki. Następnie zwiedzili cały Ośrodek Garncarski, inspirując się jego architekturą, funkcjonalnością i atmosferą, co dodatkowo wzbogaciło ich doświadczenie oraz perspektywę projektową.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z panią dyrektor ośrodka Małgorzatą Wisz oraz wice-wójtem gminy Marcinem Brzychcem, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat potrzeb lokalnej społeczności, propozycjami rozbudowy ośrodka oraz pomysłami na nowe miejsca integracji społecznej.

Ostatnim punktem planu była wizja lokalna, podczas której studenci przeprowadzili inwentaryzację fotograficzną wybranych działek projektowych oraz zapoznali się z terenem. To doświadczenie pozwoliło im lepiej zrozumieć kontekst lokalny i potrzeby społeczności, co będzie miało istotne znaczenie w dalszych etapach projektowania.

Podsumowanie

Wyjazd do Medyni Głogowskiej nie tylko umożliwił studentom praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy, ale również stworzył inspirujące środowisko do wymiany myśli i doświadczeń. Dzięki zaangażowaniu zarówno prowadzących, jak i studentów, wydarzenie to z pewnością pozostanie ważnym punktem w programie nauczania, wspierającym rozwój przyszłych architektów i urbanistów.